Mottakere av Musikkritikerprisen
Denne prisen ble delt ut for første gang i 1948, og følgende har mottatt prisen:
2008/09 Ikke utdelt
2007/08 Stefan Herheim for regien av Parsifal, Bayreuth, Tyskland.
2000/01 Halgeir Schiager for tolkningen av Petr Ebens Faust-fantasi og for innsatsen for Leif Solbergs orgelmusikk.
1999/00 Oslo strykekvartett for konserten i Marmorhallen 7. mars med verker av Beethoven og Asheim.
1998/99 Christian Eggen for innsatsen som Festspillmusiker under Festspillene i Bergen 1999.
1997/98 Randi Stene for rollen som Orfeus i Glucks Orfeus og Eurydike ved Festspillene i Bergen.
1996/97 Stein Winge for regi av Othello ved Den Norske Opera.
1995/96 Vertavokvartetten for konserten i Gamle Logen 13. mai 1996.
1994/95 Arild Helleland for rollen Mime i Richard Wagners Siegfried ved Den Norske Opera.
1993/94 Grieg Trio for konsert holdt i Gamle Logen i Oslo november 1993
1992/93 Ole Kristian Ruud for sin ledelse av Trondheim Symfoniorkester under Festspillene i Bergen 1993.
1991/92 Elisabeth Norberg-Schulz for romanseaften i Håkonshallen under Festspillene i Bergen.
1990/91 Dirigent Terje Kvam for Oslo Domkors fremføring av Matteuspasjonen.
1989/90 Solveig Kringlebotn for tolkningen av Mimi i Puccinis La Boheme.
1988/89 Håkon Austbø for pianokonsert i Håkonshallen under Festspillene i Bergen 1989.
1987/88 Leif Ove Andsnes for tolkningen av Griegs a-mollkonsert med Bergen Filharmoniske Orkester.
1986/87 Lars Anders Tomter for framføringa av Brittens Lachrymae og Blochs Hebraisk Suite.
1985/86 Anne Gjevang for romanseaften, akkopagnert av Einar Steen-Nøkleberg, Festspillene i Bergen 1986.
1984/85 Fiolinisten Stig Nilsson for hans tolkning av Lasse Thoresens Symfonisk konsert for fiolin og orkester med Oslo Filharmoniske Orkester under ledelse av Esa-Pekka Salonen 22.03.1985.
1983/84 Truls Otterbech Mørk for tolkningen av Sergej Prokofievs Sinfonia concertante for cello og orkester med Oslo-filharmonikerne ledet av Mariss Jansons.
1982/83 Mariss Jansons for tolkningen av Shostakovitsj’ symfoni nr. 7 med Oslo Filharmoniske Orkester.
1981/82 Knut Skram for tittelrollen i Mozarts Don Juan
1980/81 Aage Kvalbein for tolkningen av Edward Elgars Konsert for cello og orkester med Oslo Filharmoniske Orkester.
1979/80 Terje Tønnesen for tolkningen av Bo Lindes konsert for fiolin og orkester.
1978/79 Okko Kamu for fremføring av Gustav Mahlers 8. symfoni.
1977/78 Else Dehli for tittelrollen i Richard Strauss Salome ved Den Norske Opera.
1976/77 Den norske Blåsekvintett for fremføringen av Arnold Schønbergs kvintett opus 26.
1975/76 Vessa Hanssen for rollen som Azucena i Giuseppe Verdis Trubaduren ved Den Norske Opera.
1974/75 Einar Steen Nøkleberg for Griegs klaverkonsert ved Festspillene i Bergen.
1973/74 Jens Harald Bratlie for fremføring av Grieg under Filharmoniens USA-turné.
1972/73 Finn Ludt for norsk scenemusikk til balletten Arne Garborgs Haugtussa og Henrik Ibsens Brand ved Det norske Teatret.
1971/72 Edith Thallaug for Sergej Prokofjevs Askepott ved Den norske Opera.
1970/71 Birgitte Grimstad for viseaften i Aulaen.
1969/70 Robert Riefling for fremragende Beethoven-tolkning.
1968/69 Arve Tellefsen for fremragende kunstnerisk innsats, senest i Fartein Valens fiolinkonsert.
1967/68 Eva Knardahl for hennes hjemkomstkonsert med Filharmoniske.
1966/67 Bjarne Larsen for solopartiet i Carl Nielsens fiolinkonsert i Filharmonien 1. og 2. desember 1966.
1965/66 Arvid Fladmoe for musikalsk innstudering og ledelse av Benjamin Brittens Peter Grimes ved Den Norske Opera.
1964/65 Kjell Bækkelund (ønsket ikke å motta prisen). For Ny musikks konsert 23.04.1965.
1963/64 Kari Frisell for rollen som Mimi i Giacomo Puccinis La Boheme ved Den Norske Opera.
1962/63 Ingen utdeling
1961/62 Henny Mürer (dansekunst) for rollen som Aina i Knudåge Riisagers Månerenen ved Den Norske Opera.
1960/61 Ragnar Ulfung for rollen som Gustav III i Giuseppe Verdi Maskeballet ved Den Norske Opera.
1959/60 Ingrid Bjoner for Filharmonisk Selskaps konserter november 1959.
1958/59 Alf Andersen for Ny musikks konsert 21.04.1959.
1957/58 Det norske solistkor v/ Knut Nystedt for Aula-konserten 27.11.1957.
1956/57 Robert Levin for mangeåring innsats som akkompagnatør på flygel.
1955/56 Ørnulf Gulbrandsen for fløytekonsert i Aulaen.
1954/55 Waldemar Johnsen for rollen som Podkolzosin i Brylllupet (basert på Giftermålet av Nikolaj Gogol) ved Oslo Nye Teater.
1953/54 Arne Hendriksen for hovedrollen i Jacques Offenbachs Hoffmanns eventyr ved Norsk Operaselskap.
1953 Ingen utdeling
1951/52 Anne Brown for rollen som Magda Sorel i Gian-Carlo Menottis Konsulen på Oslo Nye Teater.
1950/51 Gerd Kjølaas for ledelsen av Ny Norsk Ballett
1949/50 Randi Helseth for rollen som Violetta i Giuseppe Verdis La Traviata ved Nationaltheatret
1948/49 Eva Prytz for rollen som Susanna i Mozarts Figaros bryllup ved Stockholmsoperaens gjestespill
1947/48 Eva Gustavson