Kalender

Nyhetsbrev

Ja takk, jeg vil gjerne ha nyhetsbrev fra Kritikerlaget.





Mottakere av Dansekritikerprisen

Denne prisen ble delt ut for første gang i 1977, og følgende har mottatt prisen:

2015/16 Dansekritikerprisen 2015/16 går til Sigurd Johan Heide og Kartellet for Doppler, Urpremiere ved Nordland musikkfestuke.

2014/15 Dansekritikerprisen 2014/15 går til Cina Espejord for koreografi av Ghosts – Ibsens Gengangere vist ved Nasjonalballetten.

2013/14" Dansekritikerprisen 2013/14 går til koreograf Ingri Fiksdal og scenograf Signe Becker for Hoods Black Box Teater

2012/13 "Kjersti Kramm Engebrigtsen for prosjektet Fragile, oppført i Bærum Kulturhus, Lisboa/Portugal og Tallinn/Estland, april

2011/12 Eugenie Skilnand for tolkningen av Marie i balletten Woyzeck av koreografen Christian Spuck.

2010/11 Kristian Ruutu for rollen som Mercutio i Romeo og Julie, Den Norske Opera & Ballett.

2009/10 Ingun Bjørnsgaard for koreografien til Largo i Bærum Kulturhus

2008/09 Odd Johan Fritzøe for koreografien av Sne

2007/08 Ina Christel Johannessen for koreografien Ambra med Carte Blanche og Iceland Dance Company, med norgespremiere under Festspillene i Bergen.

2006/07 Ikke utdelt

2005/06 Camilla Spidsøe for i forestillingen Carte Blanche a la Naharin ved Det norske Teatret

2004/05 Maiko Nishino for rollene som Odette og Odile i Svanesjøen.

2003/04 Therese Skauge for sin medvirkning i Ina Christel Johannessens ballett I lie, I speak som hadde premiere under Festspillene i Bergen

2002/03 Henriette Slorer for Pretty Ugly (Amanda Miller) ved Carte Blanche

2001/02 Christine Thomassen for hovedrollen i Tsjaikovskijs ballett Tornerose ved Den Norske Opera

2000/01 Ingrid Lorentzen for innsatsen i Place of Stone.

1999/00 Richard Suttie for innsatsen i Step Lightly og Excilicum.

1998/99 Oslo Danse Ensemble v. Merete Lingjærde for satsningen på unge, nye dansere, kombinert med ønsket om å nå ut til et ungt publikum.

1997/98 Jo Strømgren for koreografi av A tribute to the art of football ved Black Box Teater.

1996/97 Line Alsaker for rollen som Tatiana i Onegin ved Den Norske Opera.

1995/96 Arlene Wilkes for sin innsats for jazzdansen.

1994/95 Ingun Bjørnsgaard for koreografien av Sleeping beauty.

1993/94 Nuri Ribera for rollen som Julie i Romeo og Julie.

1992/93 Marius Kjos og Karstein Solli for danseforestillingen 2-2 det var nok idretten som tok knekken på oss ved Black Box Teater.

1991/92 Jane Hveding for forestillingen Poems – en tankes flukt på Det Norske Teatret.

1990/91 Ikke utdelt

1989/90 Judith Rowan Kongsgaard for tittelrollen i Anna Karenina.

1988/89 Lise Eger for koreografi til Men jorden drømmer.

1987/88 Brian Toney for tolkningen av Moren i La fille mal gardée ved Den Norske Opera.

1986/87 Cathrine Smith for Terra med dansegruppen Collage.

1985/86 Gro Rakeng for rollen som Den pukkelryggede i Bernardas hus av Mats Ek.

1984/85 Kjersti Alveberg for koreografien av .

1983/84 Sølvi Edvardsen for Kimen

1982/83 Toni Herlofson for rollen som Terpsichore i Il Pastor Fido

1981/82 Ketil Gudim for rollen som Amor i Sylvia

1980/81 Indra Lorentzen for tittelrollen i Månerenen

1979/80 Fredrik Rütter for tolkningen av djevelen i Historien om en soldat

1978/79 Sissel Westnes for rollen som Swanhilda i Coppelia

1977/78 Ellen Kjellberg for rollen som Clara i Nøtteknekkeren

1976/77 Marte Sæther for rollen i Strender (Glen Tetley) ved Den Norske Opera.