Kalender

Nyhetsbrev

Ja takk, jeg vil gjerne ha nyhetsbrev fra Kritikerlaget.





Mottakere av Teaterkritikerprisen

Denne prisen ble delt ut for aller første gang i 1940, og følgende har mottatt prisen:

2017/2018 Teaterkritikerprisen 2017/2018 går til Johannes Holmen Dahl for Glassmenasjeriet.

2015/16 Teaterkritikerprisen 2015/16 går til Det samiske nasjonalteatret Beaivváš for Vidas Extremas

2014/15 Teaterkritikerprisen 2014/2015 går til Verdensteatret for forestillingen Broen over Gjørme.

2013/14 Teaterkritikerprisen 2013/14 går til Cecilie Løveid(tekst) og Jon Tombre(regi) for Visning, Nationaltheateret

2012/13 Tore Vagn Lid for regien på Kill them all! ved Nathionaltheatret.

2011/12 De Utvalgte for forestillingen Kunsten å bli tam med urpremiere på Black Box Teater.

2010/11 Heidi Gjermundsen Broch for rollen som Diana i Next to Normal ved Det Norske Teatret

2009/10 Thorbjørn Harr for rollen som Daniel i Chet spiller ikke her med urpremiere på Torshovteatret i september 2009.

2008/09 Eirik Stubø for oppsetningen av Ibsens Rosmersholm på Nationaltheatrets hovedscene under Ibsenfestivalen 2008, og av Racines Andromake i en versjon av Jon Fosse på Det Norske Teatrets Scene 2 våren 2009

2007/08 Vegard Vinge og Ida Müller for oppsetningen av Gengangere, Black Box Teater

2006/07 Sven Nordin for rollen som Isak Sellanrå i Markens Grøde (Knut Hamsun) ved Nationaltheatret.

2005/06 Øystein Røger for rollen som Den Ukjente i Til Damaskus (August Strindberg) på Nationaltheatret våren 2006, i regi av Oskaras Korsunovas.

2004/05 Henrik Rafaelsen for rollen som Peer i Robert Wilsons oppsetning av Peer Gynt, et samarbeidsprosjekt mellom Det Norske Teatret, Den Nationale Scene og Festspillene i Bergen.

2003/04 Lasse Kolsrud for manus og regi på Bikubesong (Frode Grytten) ved Det Norske Teatret

2002/03 Dennis Storhøi for rollen som George i Hvem er redd for Virginia Woolf (Edward Albee) ved Oslo Nye Teater.

2001/02 Hildegunn Eggen for tittelrollen i Mutter Courage (Berthold Brecht) ved Trøndelag Teater.

2000/01 Anders Hatlo for konferansieren i Cabaret.

1999/00 Kjetil Bang-Hansen for regi av Apostlenes gjerninger.

1998/99 Yngve Sundvor for regi av Hamsuns Sult ved Nationaltheatret.

1997/98 Even Stormoen for rollen som Harpagon i Moliéres Den gjerrige ved Rogaland Teater.

1996/97 Nils Sletta for rollen som Mattis i Vesaas Fuglane ved Det Norske Teatret.

1995/96 Sverre Anker Ousdal for rollen som Rittmesteren i Strindbergs Faderen

1994/95 Svein Tindberg for rollen i Etter Markusevangeliet ved Det Norske Teatret.

1993/94 Helge Hoff Monsen for scenografi og kostymer i Cyrano de Bergerac ved Det Norske Teatret.

1992/93 Lise Fjeldstad for tolkningen av fru Alving i Gengangere ved Nationaltheatret.

1991/92 Jon Eikemo for hans Jakob Sande-forestilling ved Det Norske Teatret.

1990/91 Jorunn Kjellsby for rollen som moren i Salka Valka (Halldór Laxness) ved Det Norske Teatret.

1989/90 Nils Ole Oftebro for tittelrollen i Molieres Don Juan.

1988/89 Terje Strømdahl for rollen som gutten i Den 25. timen (P.O. Enquist) ved Nationaltheatret.

1987/88 Christian Egemar for scenografi til Helligtrekongersaften på Trøndelag Teater.

1987/88 Terje Mærli for regi av Helligtrekongersaften på Trøndelag Teater.

1986/87 Bjørn Sundquist for tittelrollen i Pantagleize.

1985/86 Rut Tellefsen (ønsket ikke å motta prisen)

1984/85 Gisle Straume for tittelrollen i Brechts Galileis liv.

1983/84 Kjersti Germeten for manus, regi og dukker til Rudyard Kiplings Den hvite selen på Oslo Nye/Dukketeatret.

1982/83 Alexandra Myskova for iscenesettelsen av Ein månad på landet

1981/82 Stein Winge for regien av Barabbas (Michel de Ghelderode)

1980/81 Britt Langlie for tolkningen av tittelrollen i Piaf ved Det Norske Teatret.

1979/80 Ingebjørg Sem for regien av Mot raudt lys (Yvonne Keuls) ved Det Norske Teatret.

1978/79 Lubos Hruza for sceneografien i John Gabriel Borkman (Henrik Ibsen) ved Nationaltheatret.

1977/78 Harald Heide Steen for tittelrollen i Postmannen frå Arles (Ernst Bruun Olsen) ved Det Norske Teatret.

1976/77 Tormod Skagestad for dramatisering og regi av Ettermæle (Olav Duun) ved Det Norske Teatret.

1975/76 Bjørn Endreson for regi av Seks Beckett (én ukes Beckett-program) ved Det Norske Teatret.

1974/75 Jack Fjeldstad for tittelrollen i Vaktmester’n (Harold Pinter) ved Det Norske Teatret.

1973/74 Frank Robert for rollen som Gustaf i Kreditorer (August Stridberg) ved Nationaltheatret.

1972/73 Pål Løkkeberg for iscenesettelsen av Gengangere (Henrik Ibsen) ved Nationaltheatret.

1971/72 Bjarne Andersen for rollen som Hamm i Sluttspel (Samuel Beckett) ved Det Norske Teatret.

1970/71 Henki Kolstad for rollen som narren i Kong Lear (William Shakespeare) ved Nationaltheatret.

1969/70 Arne Walentin for scenografien i Til Damaskus (August Stridberg) ved Det Norske Teatret.

1968/69 Aud Schønemann for rollen som Mrs. Piper i Skulle det dukke opp flere lik er det bare å ringe (Jack Popplewell) ved Oslo Nye Teater.

1967/68 Lasse Kolstad for rollen som Tevye i Spelemann på taket (Joseph Stein) ved Det Norske Teatret.

1966/67 Georg Løkkeberg for rollen som Marki de Sade i Mordet på Marat (Peter Weiss) ved Nationaltheatret.

1965/66 Per Sunderland for rollen som von Berg i Det hendte i Vichy (Arthur Miller) ved Nationaltheatret.

1964/65 Wenche Foss for rollen som Maggie i Etter syndefallet (Arthur Miller) ved Nationaltheatret.

1963/64 Liv Strømsted for rollen som Maggie i Teenagerlove (Ernst Bruun Olsen) ved Oslo Nye Teater.

1962/63 Toralv Maurstad for rollen som Richard i O, skjønne ungdom (Eugene O’Neill) ved Nationaltheatret.

1961/62 Tordis Maurstad for rollen som Mary Tyrone i Lang dags ferd mot natt (Eugene O’Neill) ved Det Norske Teatret.

1960/61 Per Aabel for rollen som Bernhard Shaw og Lillebil Ibsen for rollen som Mrs. Patric Cambell i Kjære løgnhals (Jerome Kilty) ved Nationaltheatret.

1959/60 Ella Hval for rollen som Meg i Gisselet (Brendan Behan) ved Centralteatret.

1958/59 Claes Gill for tittelrollen i Henrik IV (William Shakespeare) ved Det Nye Teater.

1957/58 Rønnaug Alten for rollen som Isobel i Cherrys have (Robert Bolt) ved Oslo Nye Teater.

1956/57 Kolbjørn Buøen for rollen som Fyrst Bolkonski i Krig og fred (Leo Tolstoj) ved Nationaltheatret.

1955/56 Knut Wigert for rollen som Fyrst Julian i Keiser og Galilæer (Henrik Ibsen) ved Nationaltheatret.

1954/55 Stein Grieg Halvorsen for rollen som Paul Lange i Paul Lange og Tora Parsberg (Bjørnstjerne Bjørnson) ved Nationaltheatret.

1953/54 Espen Skjønberg for tittelrollen i Hamlet (William Shakespeare) ved Det Nye Teater.

1952/53 Ola Isene for rollen som Stephen Kumalo i Jeg har en venn (Maxwell Anderson) ved Folketeatret.

1951/52 August Oddvar for rollen som Cæsar i Georg Bernhard Shaws Cæsar og Cleopatra ved Nationaltheatret.

1950/51 Ragnhild Hald for rollen som grevinnen i Den gode fra Chaillot på Det Norske Teatret

1949/50 Gerda Ring for instrukson av Jean Paul Sartres Skitne hender på Nationaltheatret

1948/49 Aase Bye for rollen som Blanche i En sporvogn til begjær

1947/48 Helen Brinchmann for rollen som Cecilie i Helge Krogs Underveis på Nationaltheatret

1946/47 Ada Kramm for rollen som Amanda Wingfield i Glassmenasjeriet.

1945/46 Hans Jacob Nilsen for sitt spill i Shakespeares Hamlet

1945/46 Knut Hergel for iscenesettelsen av Antigone på Det Norske Teatret

1942-45 Ikke utdelt

1940/41 Gerd Egede Nissen (senere Grieg) for rollen som Tora Parsberg i Bjørnstjerne Bjørnsons Paul Lange og Tora Parsberg.

1939/40 Olafr Havrevold for rollen som Den trette i Johan Borgens Mens vi venter på Nationaltheatret

1939/40 Lars Tvinde for rollen som Didrik I Olav Duuns Medmenneske på Det Norske Teatret